HTML - برترین مقالات کامپیوتر
X
تبلیغات
رایتل


برترین مقالات کامپیوتر

برترین مقالات کامپیوتر

در این درس با فارسی نویسی، فارسی سازی و استاندارد یونیکد و نحوه استفاده از ادیتور آنلاین و فارسی این سایت آشنا خواهید شد. همچنین متاتگ http-equiv و شناسه dir نیز معرفی خواهد شد.

سؤالات مربوط به فارسی نویسی را میتوان به سه گروه عمده تقسیم کرد:
- چگونه فارسی بنویسم ؟
- چگونه فارسی بخوانم؟
- چگونه صفحات اچتمل فارسی را نمایش دهم؟

در مورد فارسی نویسی و فارسی خوانی اگر از ادیتور آنلاین ما در بخش مثالها استفاده میکنید نیازی به فارسی سازی ندارید و با کمک ادیتور مزبور باید به راحتی قادر به تایپ فارسی و لاتین باشید.اگر میخواهید که در هر حال سیستمتان را فارسی کنید، مطالعه صفحات زیر راهنمای بسیار خوبی برای فارسی سازی میباشند:

* راهنمای فارسی سازی ویندوز
* استفاده از استانداردِ یونیکد
* وبلاگ فارسی FAQ


دو نکته بسیار مهم در مورد فارسی نویسی:

 • روش کدگزاری UTF-8
  اکیدا توصیه میشود که برای تایپ و تمایش متون فارسی از استاندارد یونیکد و روش کدگزاری UTF-8 اسنفاده شود و این روشی است که مطالب این سایت و ادیتور آنلاینش از آن استفاده میکند.نکته مهم در نمایش صحیح متون فارسی تعیین نوع کدگزاری یا encoing صفحات فارسی است که برای اینکار باید از متاتگ خاصی به نام http-equiv در بخش head صفحات اچتمل به شکل زیر استفاده شود:
 • <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

  در اینصورت مرورگر یا Browser قبل از نمایش صفحه از روی متاتگ فوق نوع کدگزاری (Encoding) را تشخیص داده و دیگر مثلا نیازی به تعیین دستی (دراکسپلورور 5 : View/Encoing/Unicode / UTF-8 ) نوع Encoing توسط بازدیدکننده سایت نخواهد بود.

 • شناسه یا attribute ی به نام dir
  جهت نمایش متون لاتین به صورت پیش فرض و default از چپ به راست (ltr) میباشد.در مورد متون و جملات فارسی باید با کمک روشی جهت نمایش پیش فرض را به "راست به چپ" تغییر دهید. شناسه یا attribute ی به نام dir یا همان direction این کار را برای شما انجام میدهد. این شناسه دارای دو مقدار ممکن میباشد :

 • dir="ltr" , Left-to-right text. - چپ به راست
  dir="rtl" , Right-to-left text. - راست به چپ

  مثلا برای نمایش جمله فارسی "سلام بر دنیای وب!" با کمک عناصر p یا div کافی است که به یکی از شکلهای زیر عمل شود:

  <p dir="rtl"> سلام بر دنیای وب </p>
  <div dir="rtl"> سلام بر دنیای وب </div>

  در بسیاری از عناصر و تگ های اچتمل امکان استفاده از شناسه dir میسر بوده و به عنوان نمونه میتوان از عناصر زیر نام برد:

  <p> , <div> , <html> , <body> , <table> , <tr> , <td> , <h1 ... h6> , <input> , <pre> , <select> , <span> , ...

  مثالهای زیر نحوه ترازبندی متون فارسی را به نمایش میگذارند و برای مطالعه بیشتر در مورد ترازبندی متون "راست به چپ" به این صفحه مراجعه کنید. (عناصر BDO ، Span و شناسه lang هم برای مطالعه مفید میباشند.)


  مثالهای فارسی نویسی:
  مثال 1 : سلام بی وفا
  به بخش head و تگ div توجه کنید. متا تگ http-equiv نوع کدگزاری را تعیین میکند و در اینجا با کمک تگ div جهت نوشتن مطالب (از راست به چپ یا بلعکس) تعیین میگردد. dir به معنای direction و جهت بوده و rtl مخفف right to left و ltr معادل left to right میباشد.

  مثال 2 : متن ها و پاراگراف بندی
  به عناصر div و p توجه کنید. با کمک شناسه dir جهت نوشتن مطالب (از راست به چپ یآ بلعکس) تعیین میگردد.

  مثال 3 : متون فارسی و لاتین در کنار هم
  مثالی کاملتر با راهنمای استفاده از عنصر div و شناسه dir آن

  مثال 4 : شناسه dir در عنصر html
  اگر شناسه dir را در عنصر html بکار ببرید جهت نمایش تمامی متون از راست به چپ شده و برای نوشتن از چپ به راست باید به صورت موردی شناسه "dir="ltr را استفاده کنید. همچنین در این حالت ماسماسک! Scrool down مرورگر در سمت چپ صفحه نمایش داده خواهد شد. در صورت استفاده شناسه dir در عنصر body ماسماسک همان سمت راست خواهد ماند.

  مثال 5 : مثال کامل
  نحوه استفاده شناسه dir در عنصرهای مختلف


  لازم به ذکر است که برای فارسی نویسی از کدهای java script موجود در این آدرس که ابزارهای برنامه نویسی فراهم شده توسط شورای عالی انفورماتیک و دانشجویان دانشگاه صنعتی هستند، استفاده شده است و توصیه میشود که پروژه farsiweb.info را فراموش نکرده زیرا که استاندارد آینده فارسی نویسی اینترنتی در ایران خواهد شد.

  نوشته شده در سه‌شنبه 20 تیر‌ماه سال 1385ساعت 11:51 توسط ADMIN نظرات (0)|


  Design By : Night Skin