ایجاد یک وب سایت توسط ویژوال استودیو 2005 ( بخش دوم ) - برترین مقالات کامپیوتر
X
تبلیغات
رایتل


برترین مقالات کامپیوتر

برترین مقالات کامپیوتر

با اولین مرحله ایجاد یک وب سایت توسط ویژوال استودیو 2005 آشنا شدیم . در این بخش به بررسی مراحل دوم ( افزودن کنترل به صفحه ) و سوم ( نوشتن روتین های پاسخگو در زمان بروز یک رویداد ) ، خواهیم پرداخت .

مرحله دوم : افزودن کنترل های سرویس دهنده به صفحه
صفحات وب پویا ، در مقابل خواسته کاربران پاسخگو بوده و متناسب با درخواست آنان اطلاعات را تولید و عرضه می نمایند . این موضوع جایگاه مهم فرم های وب را به خوبی مشخص می نماید . با استفاده از فرم های وب ، کاربران درخواست خود را ارسال و پاسخ آن را از سرویس دهنده دریافت می نمایند . در فرم های وب از چندین نوع کنترل سرویس دهنده به منظور انجام پردازش های سمت سرویس دهنده استفاده می گردد :

*

کنترل های Input و Validation در ارتباط با کاربر بوده و داده مورد نیاز پردازش ها را تامین می نمایند.
*

کنترل های Script Activation ،‌ مسئولیت فراخوانی برنامه های فرعی و توابع را به منظور انجام پردازش های مورد نیاز برعهده دارند.
*

کنترل های خروجی و نمایش اطلاعات ، نواحی مقصد بر روی صفحات را مشخص نموده تا ماحصل اجرای اسکریپت ها در آن نواحی نمایش داده شود .
*

کنترل های منبع داده در ارتباط با منابع داده خارجی بوده و اطلاعات مورد نیاز برای پردازش و یا نمایش را ارائه می نمایند .
*

کنترل های navigation ، تسهیلات لازم به منظور حرکت در یک سایت را در اختیار کاربر قرار می دهند .

در ASP.NET فرم ها و کنترل های موجود بر روی آنان به منزله اشیاء سرویس دهنده بوده ( نه عناصر HTML ) و امکان دستیابی به آنان توسط اسکریپت های سمت سرویس دهنده وجود دارد .
پس از مقدمه فوق که هدف از بیان آن آشنائی با جایگاه فرم ها و نقش کنترل های سرویس دهنده است ، در ادامه با نحوه اضافه کردن کنترل های سرویس دهنده بر روی یک صفحه آشنا می شویم .
در این مرحله سه کنترل سرویس دهنده ( button ,Label,TextBox ) را به صفحه اضافه می نمائیم و تنظمیات لازم را برای هر یک از آنان انجام خواهیم داد .

*

کنترل TextBox : کنترل فوق از جمله کنترل های سرویس دهنده ورودی است که با استفاده از آنان می توان بخش رابط کاربر یک فرم وب را پیاده سازی و اطلاعاتی را از کاربر دریافت نمود . RadioButton , RadioButtonList , CheckBox ,CheckBoxList , DropDownList و ListBox از دیگر کنترل های سرویس دهنده ورودی می باشند .
*

کنترل label : کنترل فوق از جمله کنترل های سرویس دهنده خروجی است که با استفاده از آن یک ناحیه بر روی صفحات وب ایجاد و می توان خروجی مورد نظر را در آن ناحیه درج نمود . Panel , Table و Image از دیگر کنترل های سرویس دهنده خروجی می باشند .
*

کنترل Button : کنترل فوق از جمله کنترل های سرویس دهنده ای است که با استفاده از آن می توان یک اسکریپت را فعال نمود . LinkButton ,ImageButton و ImageMap نمونه هائی دیگر در این زمینه می باشند .

افزودن کنترل به صفحه

*

سوئیچ به Design View
*

فشردن کلید SHIFT+ENTER برای ایجاد فضای خالی ( در صورت لزوم چندین مرتبه )
*

از طریق Toolbox و گروه استاندارد ، سه کنترل اشاره شده را انتخاب و آنان را بر روی صفحه قرار می دهیم.
( button ,Labels,TextBox )

استفاده از toolbox و افزودن کنترل به فرم وب

*

در قسمت بالای کنترل TextBox قرار گرفته و یک متن دلخواه را تایپ نمائید ( مثلا" "لطفا" نام خود را وارد نمائید: " ) . متن فوق به عنوان caption کنترل TextBox در نظر گرفته می شود .

افزودن کنترل سرویس دهنده به یک فرم وب

تنظیم خصلت های کنترل
VWD ، روش های متفاوتی‌ را برای تنظیم خصلت کنترل های موجود بر روی یک صفحه وب در اختیار پیاده کنندگان صفحات وب قرار می دهد . در ادامه با نحوه تنظیم خصلت کنترل ها در حالت Design View و Source View آشنا می شویم .

*

کنترل Button را انتخاب کرده و در ادامه و از طریق پنجره Properties ، خصلت Text آن را "نمایش نام " در نظر می گیریم .

تنظیم خصلت های کنترل button

*

به Source View سوئیچ نمائید . در این mode ، تگ های Html صفحه به همراه عناصری که VWD برای کنترل های سرویس دهنده ایجاد کرده است ، نمایش داده می شوند . کنترل ها از گرامری شبیه Html استفاده می نمایند با این تفاوت که آنان دارای یک پیشوند asp: و خصلت " runat="server ، می باشند. تمامی کنترل ها درون یک تگ
قرار داده می شوند که شامل خصلت " runat="server است . خصلت فوق و پیشوند asp: هر یک از کنترل ها این امکان را فراهم می نماید که بتوان از طریق اسکریپت های سمت سرویس دهنده به آنان دستیابی و پردازش های مورد نیاز را انجام داد .
*

مکان نما را در محلی درون تگ قرار داده و کلید spacebar را فعال نمائید . یک لیست Drop-down نمایش داده شده و مجموعه ای از خصلت هائی را که می توان برای‌ کنترل Label تنظیم نمود ، نشان داده می شود. به ویژگی فوق IntelliSense گفته شده و باعث می شود بتوان زمانی که در Source View می باشیم با گرامر کنترل های سرویس دهنده ، تگ های Html و سایر آیتم های موجود بر روی صفحه به سرعت دستیابی داشت . خصلت ForeColor را انتخاب نموده و یک علامت "=" را تایپ نموده بلافاصله IntelliSense لیستی از رنگ ها را نشان می دهد . در هر لحظه می توان با فشاردادن کلیدهای CTRL+J لیست Intellisense Drop-down را مشاهده نمود.

IntelliSense

مرحله سوم : نوشتن روتین های پاسخگو در زمان بروز یک رویداد ( رویداد onclick کنترل button )
در این مرحله کد لازم برای خواندن نام تایپ شده توسط کاربر در کنترل Textbox و نمایش آن در کنترل label نوشته می گردد. برای افزودن یک روتین پاسخگوی پیش فرض ، مراحل زیر را دنبال می نمائیم :

*

سوئیچ به Design View
*

بر روی کنترل Button کلیک می نمائیم ( Double Click ) . در ادامه ، VWD به Source View سوئیچ نموده و یک Skeleton event handler برای رویداد پیش فرض ( click ) کنترل Button را ایجاد می نماید . ( Double Click بر روی یک کنترل در Design view صرفا" یکی از روش های موجود برای ایجاد event handlers است ) .

Skeleton event handler

*

درون handler ، عبارت Label1 را تایپ نمائید . در ادامه VWD ، لیستی از اعضاء قابل استفاده در رابطه با کنترل label را نشان می دهد :

لیستی از اعضاء کنترل label

*

پس از اتمام Click event handler کد زیر را خواهیم داشت :زمانی که در Sourec View هستیم ، کنترل asp:Button دارای یک خصلت "onClick="Button1_Click است . خصلت فوق ، روتین Button1_Click را به رویداد Click کنترل button نسبت می دهد .

مرحله نهائی : اجرای برنامه
برای اجرای برنامه و مشاهده آن در مرورگر می توان از کلیدهای CTRL+F5 استفاده نمود . در ادامه صفحه مجددا" با استفاده از ASP.NET Development Server اجراء می گردد . پس از درج یک نام دلخواه در Textbox و کلیک برروی دکمه Button ، نام تایپ شده در Label نمایش داده می شود .پس از کلیک بر روی دکمه button ، صفحه برای سرویس دهنده وب ارسال خواهد شد و ASP.NET مجددا" صفحه را ایجاد ، کد موجود در صفحه را اجراء و صفحه جدید را برای مرورگر ارسال می نماید ( یک round trip برای سرویس دهنده) .
در صورت مشاهده source صفحه ارسالی در مرورگر (با استفاده از گزینه View | Source ) ، صرفا" تگ های Html نشان داده شده و کنترل های سرویس دهنده که با asp: شروع می شوند را مشاهده نخواهیم کرد.
نوشته شده در دوشنبه 2 مهر‌ماه سال 1386ساعت 19:15 توسط ADMIN نظرات (1)|


Design By : Night Skin