نحوه استفاده از ابزار Clone Stamp - برترین مقالات کامپیوتر


برترین مقالات کامپیوتر

برترین مقالات کامپیوتر

ابزار Clone Stamp که Robber Stamp نیز نامیده می‌شود، محیطی از یک تصویر را عیناً بازسازی می‌کند و قادر به استفاده از آن بافت در محیط‌های دیگر هستید. از این شیوه برای محیط‌هایی با یک بافت یا رنگ و یا برای تکرار یک قسمت در تصویر استفاده می‌شود. البته برای شروع کار با این ابزار نیاز به تعیین منبع و مرجعی در تصویر دارید و سپس آن مقدار به قسمت‌های دیگر تصویر
اعمال می‌شود.
 

انتخاب ابزار Clone Stamp  

 


فایل مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کرده و سپس Clone Stamp را از جعبه ابزار انتخاب نمائید.

 

 
 
تعیین ماتی  

 


در نوار لغزنده Opactiy منوی Options، میزان شفافیت و یا ماتی افکت را تعیین کنید. برای مثال اگر می‌خواهید بخشی از تصویر را انتخاب کرده و آن را با همان حالت در محیط دیگر از تصویر تکرار کنید میزان Opacity را 100 قرار دهید و در صورتی که می‌خواهید محیط تکرار شده شفاف تر از محیط اصلی باشد مقدار 50 را برای آن تعیین کنید.

 

 
 
انتخاب گزینه Aligned  

 


در صورتی که مایلید هنگام جابجایی ماوس نقطه منبع نیز جابجا شود، گزینه Aligned را انتخاب کنید. برای مثال اگر نقطه مرجع و منبع را 50 پیکسل در چپ و پائین موقعیت جاری قلم انتخاب کنید، نقطه منبع همواره در 50 پیکسلی سمت چپ و پائین نقطه‌ای که نقاشی می‌کنید قرار دارد و اگر می‌خواهید هر زمانی که در تصویر کلیک می‌کنید نقطه منبع اولیه تکرار شود این گزینه را غیرانتخابی کنید. (اندازه محیط به اندازه قلم‌ انتخابی شما بستگی دارد).

 
 
انتخاب یک قلم  

 


یک قلم با اندازه مناسب و ویژگی و حالت دلخواه را انتخاب کنید. در این مثال می‌خواهیم تصویر کلاه را بازسازی کنیم. یک قلم با اندازه متوسط و نرم گزینه مناسبی برای کپی تصویر کلاه و بازسازی آن است. برای تنظیم میزان نرمی قلم می‌توانید از نوار لغزنده Flow استفاده کنید.

 

 
 
تعیین نقطه منبع  

 


نمایشگر ماوس را در داخل پنجره تصویر جابجا کرده و آن را در نقطه منبع مورد نظر قرار دهید. برای تعیین نقطه منبع در حالیکه کلید Alt (در ویندوز) یا Option (در مکینتاش) را پائین نگه داشته‌اید کلیک کنید. نقطه منبع در واقع محل و نقطه شروع محیطی است که قصد بازسازی آن را دارید.

 

 
 
کپی کردن تصویر در موقعیت جدید  

 


پس از انتخاب نقطه منبع، ماوس را به موقعیت جدید برده و در حالیکه دکمه آن را پائین نگه داشته‌اید به اطراف بکشید توجه داشته باشید که با این کار یک کپی از وضعیت مقادیر پیکسل‌های نقطه منبع در محیط تکرار می‌شود.

 

 
 
       توجه  

 


نمونه‌برداری از تمام لایه‌ها

در صورتی که می‌خواهید پس از تعیین نقطه منبع تمامی لایه‌ها بازسازی شوند، گزینه Use All Layers را در نوار Options انتخاب کنید. این کار روش مناسبی برای یکپارچه کردن چندین لایه در داخل یک لایه است.
Pattern Stamp
با استفاده از ابزار Pattern Stamp که در منوی کشویی Clone Stamp قرار دارد می‌توانید یک طرح و بافت از پیش تعریف شده را در تصویر نقاشی کنید. بدین منظور در حالیکه ابزار Pattern Stamp انتخاب شده است یک بافت را از پالت pattern نوار Options انتخاب کنید، یک قلم با اندازه مناسب انتخاب کرده و بافت انتخابی را در داخل تصویر کپی کنید.

 
 

نوشته شده در یکشنبه 21 خرداد‌ماه سال 1385ساعت 00:21 توسط ADMIN نظرات (0)|


Design By : Night Skin